Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, який було засновано у 2000 році на першому Всесвітньому саміті по боротьбі з онкологічними захворюваннями у Парижі.

Головною метою проведення Всесвітнього дня боротьби проти раку є:

-підвищення обізнаності про рак, як про одне із найпоширеніших захворювань сучасної цивілізації;

-привернення уваги суспільства до важливості запобігання, вчасного виявлення та лікування злоякісних новоутворень;

-формулювання завдань, що стоять перед світом у боротьбі зі злоякісними захворюваннями.

Цікаво, що існують різні символи, які допомагають привернути увагу до боротьби проти різних форм раку. Наприклад, рожева стрічка асоціюється з раком молочної залози, помаранчева – з онкологічними захворюваннями у дітей, жовта – саркомою, блакитна – раком яєчника.

Онкологічне захворювання – це спадкові порушення, що зумовлені появою в організмі змінених (трансформованих) соматичних клітин.

Значна частина онкологічних захворювань викликана п’ятьма основними факторами ризику:

  • високий індекс маси тіла, недостатнє вживання в їжу фруктів і овочів;
  • відсутність фізичної активності;
  • вживання тютюну і алкоголю;
  • обмежити вплив сонячних променів;
  • дотримуватися режиму сну.

Питома вага характеру харчування в розвитку раку становить 30-35%, куріння – 30%, інфекційних (вірусних) агентів – 17%.

Найбільш ефективними заходами профілактики онкологічних захворювань є: відмова від надмірного вживання алкоголю і паління; повноцінне здорове харчування і нормалізація маси тіла; фізична активність; своєчасне проходження медичних оглядів, профілактики.

Для раннього виявлення деяких видів раку, таких як рак молочної залози, колоректальний рак, рак передміхурової залози  рекомендується проходити систематично такі   обстеження:

  • Мамографію (дослідження молочних залоз) потрібно проходити щороку з 50-59 років при наявност ФР із 40 років;
  • Тест калу на приховану кров та /обо консультація лікаря-проктолога з 50-75 років чоловікам та жінкам кожні 2 роки;
  • Тест на простат-специфічний антиген та/або консультація лікаря-уролога чоловіки 50 років і старші з низьким ризиком- кожні 2 роки; 45 років і старші із середнім ризиком-обтяженим спадковим анамнезом- щороку ; 40 років і старші з високим ризиком-обтяженим спадковим анамнезом- щороку.

 

За отриманням електронних направлень для проходження безкоштовних обстежень потрібно звернуся до свого сімейного лікаря.

 

Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя, ризик захворіти на рак можна значно знизити, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання дає хороші результати і збільшує шанси на довголіття. Рак це не вирок. Це хвороба, яку можна і необхідно перемагати.